Darija Kisić Tepavčević Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Zamenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da je situacija u Srbiji sa koronavirusom i dalje nestabilna.

„Vidimo da nije došlo do eksplozivnog porasta, očigledno je potrebno izvesno vreme da vidimo silazni trend. I relativna stagnacija broja obolelih ovih dana jeste nešto što nam govori da smo na dobrom putu“, rekla je Kisić Tepavčević za TV Prva.

Kaže da brojevi ukazuju na značajnu raširenost i transmisiju virusa u populaciji i poručila da sada više nego ikad treba da damo sve od sebe da zaustavimo put korona virusa.

Ona je napomenila da je neophodno da prođe određeno vreme da bi donete mere dale rezultate.

„Niko od nas nije apriori za neke najrestriktivnije mere, nego one koje daju najviše efekta i dobrobiti našem stanovništvu. Mere zatvaranja se nisu pokazale dobro u mnogim zemljama sveta. U svakom slučaju, prati se na svakodnevnom nivou šta se sve može uraditi. Ako gledate sve strategije širom sveta, videćete da su one sve iste.“, rekla je Kisić Tepavčević.

Prema njenim rečima, mlada populacija se više izlaže virusu i da je 65 odsto obolelih u uzrasnoj grupi 20 do 49 godina.

Kada je reč o prenošenju korona virusa vazduhom, Kisić Tepavčević je navela da je dominantan kapljični put, ali da se ne može u potpunosti isključiti ni prenos putem vazduha.

„Svaki novi dan imamo potvrdenih loboratorijski par stotina slučajeva zarate, uzimamo i obzir i veliki broj potencijalnih rezervoara, koji se broji u hiljadima. Mi da nismo primenili ovakve mere, sigurno da bi broj bio višestruko veci. Ne treba da bude podatak koji nas vodi, ali jeste znacajan podatak i da treba da primenjujemo mere u znacajnom procentu“, rekla je ona.

Kisić Tepavčević je istakla da zasad imamo stagnaciju, ali da se u narednim danima očekuje postepen pad.

„Jedini cilj je da nemamo uopšte obolelih, i da nemamo virus uopšte u populaciji“, istakla je Kisić Tepavcević.

Dr kisić je odgovorila i na pitanje da li je moguće da se publika vrati na tribine od septembra.

„Ne mogu da shvatim da je publika na utakmicama nešto što je najhitnije i najpreče u ovom momentu. Zavisi od epidemiološke situacije, gde je bilo omogućeno postojala su pravila kako i ko treba da se ponaša kada su se utakmice igrale. Ja sam jednom rekla da je značajno smanjenje rizika bilo to što su se karte prodavale onlajn jer se negde videlo da su mesta na biletarnicama bile uzrok širenja. Da li ste videli nekog da čeka u redu i da stoji poslušno? Kada su pravljene preporuke koje i dan danas postoje, to je striktno bilo definisano, da ukupan broj ulaznica treba da bude broj sedišta podeljen sa dva. Da svako drugo mesto bude popunjeno sa obrascima ponašanja“,  podsetila je ona.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare