Foto:EPA-EFE/Johan Nilsson/TT

Opremanje privremene kovid bolnice u Kragujevcu počeće u toku ove nedelje izjavio je za RTS direktor Kliničkog centra dr Predrag Sazdanović.  Međutim, još nije poznato u kom  će objektu biti oformljena .  Našem portalu,  u kabinetu gradonačelnika  rečeno je da se za otvaranje bolnice još uvek čeka zaključak Vlade Srbije. 

Grad Kragujevac je za otvaranje privremene bolnice dobio saglasnost Republičkog kriznog štaba, ali ne i zaključak Vlade kojim će otvaranje bolnice zvanično biti odobreno, saznaje portal nova.rs u Gradskoj upravi.

Za lečenje pacijenata sa lakšim simptomima Grad  je ponudio nekoliko objekata, odnosno Dom učenika srednjih škola „Artem“, zgradu „Šumadija sajma“  i  sportsku halu „SBB Jezero“.  Gradonačelnik  Radomir Nikolić je krajem prošle nedelje za lokalnu televiziju RTK izjavio da u „Artemu“ postoje najbolji uslovi za privremenu bolnicu, jer je „trenutno prazan, ima kapacitet od preko 400 ležajeva i mogućnost da se u istom trenutku u restoranu hrani više od 100 osoba“.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Portal Nova.rs danas je proveravao da li se u „Artemu“ pripremaju  za eventualno otvaranje privremene bolnice.  U učeničkom domu nam je rečeno da nemaju ovlašćenja  da daju izjave medijima bez odobrenja iz Ministarstva prosvete, ali  smo ispred Doma zatekli obaveštenje o upisu učenika za narednu  školsku godinu koji je u toku i traje do 20.jula.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

 

Takođe u „Šumadijasajmu“ nam je potvrđeno da ‘’za sada rade uobičajeno’’  i da čekaju instrukcije gradskog  Kriznog štaba o eventualnom otvaranju kovid bolnice u  zgradi Sajma.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs
Direktor KC: Privremena bolnica ove nedelje

Direktor Kliničkog centra  dr Predrag  Sazdanović, danas je za RTS izjavio da je u Kragujevcu na lečenju 180 pacijenata od kojih 32 u intenzivnoj nezi  i devet na respiratoru , navodeći da se ‘’situacija menja iz sata u sat’.  On je ocenio da je zbog sve većeg broja zaraženih građana, otvaranje privremene bolnice ‘’nužnost’’ i da će već  u toku ove nedelje ‘’započeti otvaranje privremene bolnice’’, ne navodeći u kom objektu.

Prema njegovim rečima, u privremenoj bolnici biće smešteni pacijenti sa lakšom kliničkom slikom, odnosno pacijenti  koji završavaju lečenje  u Kliničkom centru  i koji su na ‘’izlazu bolesti’’,  kao i pacijenti u početnoj fazi oboljenja, koji su do sada bili u kućnoj samoizolaciji.  Sazdanović kaže, da bi se hospitalizovanjem  tih pacijenata  sprečilo ‘’horizontalno širenje infekcije na članove porodice’’.

Prema poslednjim dostupnim informacijama iz kragujevačkog Instituta za javno zdravlje, koronavirus u Šumadijskom okrugu potvrđen je kod 953 osobe, najviše u Kragujevcu -784, dok je u kućnoj izolaziji 1.126 građana Šumadije.

Rezultati PCR  testova kasne sedam dana

Rezultati  uzoraka briseva koji su na analizu poslati u laboratoriju ‘’Vatreno oko’’ kasne sedam dana izjavio je za naš portal dr Vasilije Antić. On je objasnio da su zbog višednevnog zastoja, od juče uzorke počeli da šalju u laboratoriju u Batajnici i  očekuje da će rezultati stizati u kraćem roku.  Antić dodaje da u Kragujevcu  ima dovoljno briseva i da na dva punkta  svakodnevno  uzimaju uzorke od građana sa simptomima,  ali da je do kašnjenja u  „saopštavanju rezultata“  došlo zbog  zagušenja  laboratorije.

„Rezultate briseva  iz Vatrenog  oka u proseku čekamo  pet do sedam dana. Poslednji  rezultati su  nam stigli za uzorke koje smo uzeli prošlog  ponedeljka.  Za suzbijanje epidemije neophodno nam je da znamo ko su pozitivni građani, kako bismo odmah ispitali i njihove kontakte, pa smo zbog toga uzorke počeli da šaljemo u Batajnicu“, naveo je Antić.

On je objasnio da testiranje na  koronavirus u kragujevačkoj kovid ambulanti  rade  na osnovu brzih testova iz krvi i brisevima za PCR tehniku. Prema njegovim rečima, Republički krizni stab je početkom juna usvojio protokol koji predviđa određene simptome za ove dve vrste testiranja.

Navodi da se serološki testovi krvi rade kod pacijenata ‘’za koje se očekuje da su zdravi’’,  tačnije  za pacijente kojima je testiranje neophodno za operativno lečenje ili putovanje, dok briseve uzimaju od građana kod kojih postoje simptomi  na koronavirus.

„Protokol poredviđa da PCR radimo kod pacijenata koji imaju povišenu temperaturu sa respiratornom infekcijom i kod građana sa temperaturom za koje je dokazano da su bili u kontaktu sa inficiranom osobom. Takođe briseve uzimamo i od pacijenata koji imaju kratak dah, to je ta definicija slučaja“ kaže Antić.

U kragujevačkoj kovid ambulanti  na pregled dnevno dođe  od 250 do 300 pacijenata,  od kojih  u proseku  od 100 do 170 bude uzorkovano za  PCR  test ,   dok  se dnevno uradi  između  30 i 40 testova krvi.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar