Foto;Shutterstock

Naknade za trudnice uredno se isplaćuju, apsolutno nema nikakvog kašnjenja, poručuju iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Ali, to ne važi za Jelenu N. iz Beograda, koja je poslednju platu na trudničkom bolovanju primila u martu - od škole u kojoj je zaposlena. Ona, na žalost, nije jedina trudnica koja se nalazi u začaranom krugu dokumentacije na relaciji poslodavac - država.

Kada ode na trudničko bolovanje, žena prvu sledeću platu prima od svog poslodavca. Potom joj isplatilac postaje država. Upravo u tom prelazu sa firme na fond RFZO je „kvaka“ zašto pojedine trudnice na svoju zaradu čekaju mesecima.

Gotovo deceniju Jelena N. (ime i prezime poznato redakciji) radi u jednoj beogradskoj školi po ugovorima „na određeno“. U februaru, uoči početka korona-krize, otvorila je trudničko bolovanje. Od škole je idućeg meseca primila februarsku platu, a od tada – ni dinara.

Foto: Shutterstock

„Ja sam jedina na trudničkom bolovanju u školi u kojoj radim. Kažu mi da je sva dokumentacija podneta RFZO-u na vreme i da im nije jasno zašto kasni isplata od države“, navodi Jelena.

U RFZO za Nova.rs navode da nema kašnjenja u isplati trudničkih naknada.

„Isplata trudničkih naknada ne kasne, isplaćuju se redovno iz meseca u mesec. Do zakašnjenja u pojedinim slučajevima može da dođe ako poslodavac kasno preda dokumentaciju, odnosno uđe u sledeći mesec ili ukoliko dokumentacija nije potpuna. Kada se kompletira dokumentacija, trebuje se novac i uplaćuje poslodavcu za naknadu. Nema apsolutno nikakvog kašnjenja“,  kažu za Nova.rs u RFZO.

Jasmina Mihnjak sa portala Bebac.com ističe da je problem kod isplate trudničkih naknada sistemski.

„Problem je administrativne prirode i u nesistemskom rešavanju problema. Najkraće rečeno – briga ih“, objašnjava za Nova.rs Jasmina Mihnjak sa portala Bebac.com.

Kako kaže – trudnicama mesecima kasne plate, ali deo njih dobija redovno i kada se kašnjenje ne odnosi na sve – onda se to nekako zanemari…

 

Foto: Shutterstock/bibiphoto

„Prvi mesec trudničkog bolovanja, trudnica platu dobija od poslodavca. Da bi joj se refundirao novac, poslodavac šalje doznake RFZO-u, koji potom ima rok od 30 dana da isplati platu trudnici. U fondu RFZO vam kažu da nema kašnjenja, da se novac isplaćuje u roku. Problem, međutim, nastaje nekoliko koraka pre toga“, objašnjava Jasmina Mihnjak.

Kako navodi – nekada osoba zadužena za računovodstvo čeka da se nakupi dovoljno dokumentacije pa potom sve odnosi u RFZO. Nekada bude nepotpuna dokumentacija, pa Fond traži dopunu.

„Ili, ako se plata isplaćuje iz dva dela, poslodavac mora da isplati sve do kraja, sve poreze i doprinose, da bi mogao da podnosi dokumentaciju za isplatu trudničke naknade. Ako sačeka kraj meseca, pa zahtev podnese tek kad uđe u sledeći, i na to RFZO ima još 30 dana za isplatu, trudnica u startu ima kašnjenje plate od dva meseca“, navodi Mihnjak.

Ona dodaje da trudnice na sajtu RFZO mogu da vide samo da li je njihov predmet u fazi obrade –  to samo znači da je poslodavac predao dokuemntciju, ali da još nije isteklo tih mesec dana za uplatu novca.

Ko više kasni – privatne ili državne firme

Postoje li slučajevi da uplata kasni i kada poslodavac preda svu dokumentaciju na vreme?

„Mnoge trudnice nam to kažu, i mi ne možemo precizno da kažemo šta je tu problem. Kada RFZO ne dobije novac za uplatu, onda plate kasne svim trudnicama, što ovde nije slučaj. Ovo je većinom do poslodavaca, što ljudi najčešće vezuju za privatne firme. A, zapravo je najveće kašnjenje u državnim firmama, jer su to veći sistemi, slabije je računovodstvo… „, navodi naša sagovornica.

Većina privatnih poslodavaca, koja ima mogućnost za to – plate trudnicama na bolovanju isplaćuju zajedno sa svim ostalim platama zaposlenima. Tek potom se refundiraju od države. I tako rešavaju problem – ne moraju da jure državu, da paze da ne uđu u sledeći mesec…

„Problem je što se taj problem suštinski ne rešava. Kada smo bili na sastanku kod premijerke, obećala je da će se taj problem rešiti. Rekla je da razmatraju da to bude na način kao što je rešeno za porodiljske naknade, gde država novac uplaćuje direktno na račun porodilja. Međutim, ni to ne mora tako da bude. Dovoljno je da se odredi rok u kojem poslodavac mora da preda RFZO-u dokumentaciju, jer on trenutno ne postoji. Po sadašnjem rešenju poslodavac može da preda dokumentaciju kad hoće, mora prethodno da uplati sve poreze i doprinose, a RFZO ima još mesec dana da isplati novac. To je kašnjenje plate u startu“, zaključuje Jasmina Mihnjak.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare