Infografika koronavirus

Od juče u 18h do danas u 15h ukupno je testirana 61 osoba, od toga je 27 bilo pozitivno, a 19 hospitalizovano, saopšteno je na današnjoj redovnoj konferenciji za medije povodom koronavirusa u Srbiji.

„Imamo 16 osoba na respiratoru“, rekao je dr Predrag Kon.

Od tih 16 osoba, dvoje su u KC Vojvodine, četiri u KC Niš, dvoje u KC Kragujevac i osam na Infektivnoj klinici, dok u KBC Dragiša Mišović nema pacijenata na respiratoru, kao ni u Klinici za pulmologiju, rekao je dr Kon.

Od 125 hospitalizovanih, 11 je u KC Vojvodine, 17 u KC Niš, devet KC Kragujevac, 22 u KC Srbije, 57 u Dragiša Mišović i devet na Klinici za pulmologiju, saopštio je dr Kon.

Dr Darija Kisić Tepavčević je saopštila da je juče napravila lapsus kada je rekla da je prvi zaraženi na teritoriji Srbije zabeležen 1. marta i izjavila da je prvi zabeleženi slučaj bio 6. marta.

„Žao mi je što su se mediji uhvatili za moj lapsus. Ne sme da dođe do politizacije, izvinjavam se kome je moj lapsus uneo nemir“, rekla je dr Kisić Tepavčević.

Stručnjaci iz Kine i „29 dana“

Dr Predrag Kon je izjavio da su domaći stručnjaci imali savetovanje sa kineskim kolegama, te da su oni  predstavili provinciju koja je imala sličnu situaciju kao kod nas i uspeli su za 29 dana da je razreše.

„Nije to ista situacija kao kod nas, oni su pitali da li smo mi jako disciplinovani, mi smo rekli da ne bismo mogli baš tako da kažemo, ali se sve više disciplinujemo, nažalost, uz vrlo snažne mere koje nikom ne padaju lako“, rekao je Kon.

Kon je dodao i da je iskustvo kineskih stručnjaka da izolacija lakih slučajeva kod kuće takođe dovodi do širenja zaraze i snažno preporučuju da se to ne radi, nego da svi moraju da budu izolovani.

Darija Kisić Tepavčević je rekla da su pitali kolege iz Kine koliko to dugo može da traje. „Uspeli su da ugase epidemiju sa preko 70.000 obolelih. Kod nas je smanjena gustina smeštaja, ide toplije vreme i to nam ide u prilog, ali disciplina nam ne ide u prilog u odnosu na kineski narod“, rekla je Kisić Tepavčević.

„Nemojte da nas vezujete za bilo koji datum ili broj, radimo sve što je moguće, a sada imamo i najrelevantnije podatke iz Kine, pokušavamo da taj model ponašanja prenesemo kod nas“, dodala je Kisić Tepavčević.

Patrijarh i SPC da daju jasna uputstva vernicima

Govoreći o snimku koji je juče obišao Srbiju – pričešću u Novom Sadu iz iste kašike – dr Kon je rekao da je pričešće u hrišćanstvu jako značajno, da je poznato koje su mere propisane kao vanredne mere, a to je da nema okupljanja više od 50 osoba.

„Svaki epidemiolog će da kaže da je takav način pričešća – rizik. Očekujemo od SPS i patrijarha da da vrlo jasno uputstvo sveštenstvu i vernicima“, rekao je dr Kon.

Da li nositi maske

„Stav kolega jeste da se nose maske, to se vidi po njihovom ponašanju“, rekao je dr Kon.

„Naši stavovi se nisu mnogo promenili, ali se menjaju u skladu sa tim da li maski ima ili nema. Sada je situacija drugačija, ja nosim masku od onda kad je ona bila dostupna. U ovoj situaciji ima smisla u svakom zatvorenom prostoru nositi masku i ako se približavate na manje od dva metra od nekoga. Ja sam stavio masku da bih poslao poruku – vreme je za maske“, zaključio je Kon.

On je dodao i da nošenje maski na otvorenom prostoru, ako ne dolazite u kontakt do dva metra, nije neophodno, ali da je treba imati pri ruci.