EPA-EFE/HOTLI SIMANJUNTAK

Od pre nekoliko dana promenjena je procedura za puštanje zaraženih koronavirusom - umesto obavezna dva negativna testa kao uslov da se pacijenti puste iz bolnica ili privremenih objekata za lečenje, sada je dovoljan jedan negativan test, nakon kojeg sledi obavezna kućna izolacija u trajanju od 14 dana, pa još jedan test. Nova.rs je pitala stručnjake - zbog čega je protokol promenjen.

„Bilo je i laboratorijskih grešaka, pa je bilo i puno osnova da se urade dva testa kod zaraženih koronavirusom, pre nego šte se puste iz bolnice na kućno lečenje“ – tako epidemiolog dr Zoran Radovanović komentariše promene u protokolima i odluku da je, umesto dva, za izlazak iz bolnice dovoljan jedan negativan test.

Zoran Radovanović / Foto: Ivan Dinić/Nova S

„Još uvek se ne zna osetljivost i specifičnost testa, upravo zato je bilo i potrebno ponavljati ga“, smatra Radovanović.

On dodaje da je zvučalo razumno da se rade bar dva testa u razmaku od 24 do 48 sati.

„Mi smo ranije kuburili sa testovima i nismo ih imali, ali sad se pretpostavlja da imamo dovoljno testova, tako da štednja ne bi trebalo da bude razlog“, navodi Radovanović i dodaje da nije čuo ni da Svetska zdravstvena organizacija preporučuje samo jedno testiranje.

„Sve zemlje su došle do zaključka da ima razloga da se test ponovi“, kaže Radovanović.

Međutim, imunolog i član Kriznog štaba dr Srđa Janković kaže za Nova.rs da je drugo testiranje pre puštanja iz bolnice davalo neku dodatnu sigurnost, ali da se analiziranjem rezultata ispostavilo da je razlika mala, testirali jedanput ili dva puta.

„Nema nikakve štete ako se testira jedanput“, smatra Janković.

Foto: N1

On navodi da se i u svetu testiralo dva puta, ali se sve više odustaje od toga, pošto je izolacija ta ključna mera.

„Lažno negativni rezultati na kraju bolesti mogu da budu mnogo češći, zato sto je virusa malo u organizmu. Zbog toga je izolacija nakon otpusta iz bolnice ta ključna mera“, poručuje Janković.