U našoj zemlji do sada je skoro 2.000 osoba izlečeno od koronavirusa. Oni spadaju u potencijalne davaoce krvne plazme sa antitelima na bolest Covid-19. O tome ko, gde i kako može donirati antikovid krvnu plazmu razgovarali smo sa dr Milicom Jovičić iz Instituta za transfuziju krvi Srbije.

„Lečenje krvnom plazmom nije novost za Srbiju, pošto se primenjuje duže od 30 godina. Ono što jeste novo je pojava Covid-19 i mogućnost lečenja te bolesti antitelima iz krvne plazme“, kaže za Nova.rs dr Milica Jovičić iz Instituta za transfuziju krvi Srbije.

Prema njenim rečima, ideja je da se od dobrovoljaca koji su preboleli Covid-19 uzme krvna plazma u kojoj se nalaze antitela na tu bolest koju izaziva koronavirus, da bi potom bila data pacijentima koji još bore sa tom bolešću, da bi se pomoglo u njihovom oporavku.

Što se tiče samog načina prikupljanja krvne plazme, ključna razlika u odnosu na uobičajeno dobrovoljno davanje krvi ogleda se u trajanju procedure.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

„Davanje krvi traje oko 15 minuta dok je za uzimanje plazme potrebno do sat vremena, zato što krv prolazi kroz aparat putem koga uzimamo plazmu, a sve ostale elemente krvi vraćamo davaocu.

Pošto se količina prikupljene krvne plazme nadoknadi čašom soka ili vode, ona se može donirati na svakih 15 dana, dok se krv daje tri do četiri puta godišnje“, objašnjava dr Jovičić.

Petoga dana maja zvanična statistika zabeležila je da su se 1.723 osobe oporavile od Covid-19, ali to ne znači da baš svako od njih može da bude davalac „antikovid krvne plazme“.

Za početak, preduslov je da imaju između 18 i 60 godina starosti, da su potpuno zdravi i da je prošao barem 21 dan od poslednjeg negativnog testa na koronavirus, odnosno tri meseca ako su imali neki od težih oblika Covid-19.

Prvi korak za dobrovoljne davaoce antikovid krvne plazme jeste da se jave Institutu za transfuziju krvi na telefon 19819 ili da se pri preko sajta donirajplazmu.gov.rs.

dr Milica Jovičić Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

„Lekari Instituta će porazgovarati sa prijavljenima i obaviti trijažu, a potencijalnim davaocima zakazuje se pregled i rade biohemijske analize kao i još jedan test na Covid-19. Ako su svi uslovi ispunjeni, zakazuje se plazmafereza ili prikupljanje plazme, što traje oko sat vremena“, objašnjava dr Milica Jovičić.

Prikupljena antikovid krvna plazma je spremna za upotrebu 24 sata posle davanja, a ukoliko se ne upotrebljava odmah, onda se zamrzava i čuva.

Na naše pitanje da li može da se sačuva za kraj jeseni ili zimu, kada se očekuje „drugi talas“ epidemije, dr Jovičić odgovara potvrdno.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

„Kako se radi o novom virusu, za prvi talas nismo ni mogli da budemo spremni na ovaj način, ali je sada ideja da se terapija antikovid plazmom primenjuje kod onih koji su najteže oboleli i da se plazma prikuplja, da bi, kada se pojavi drugi talas, odmah imali na raspolaganju tu vrstu terapije“, kaže dr Jovičić.

Ona podseća da je davanje antikovid plazme, kao i davanje krvi, uvek dobrovoljno, anonimno i besplatno, kao i da se davalac i primalac nemaju prilike da se sretnu.

„Iako se neće upoznati, biće povezani neraskidivom vezom“, zaključuje dr Milica Jovičić.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar