Foto: Promo

Organizacija NALED predlaže 10 mera za podršku privredi tokom pandemije, uključujući smanjenje i odlaganje naplate poreza i doprinosa i jednokratnu pomoć za ugrožene radnike i kompanije.

Privremeno smanjenje poreza i doprinosa na zarade ili njihovo odloženo plaćanje za male biznise i najosetljivije sektore, obezbeđivanje jeftinih kredita za privredu uz podršku države i isplata jednokratne novčane pomoći ugroženim kompanijama i građanima koji ostanu bez posla, mere su za stabilizaciju privrede, čije hitno usvajanje predlaže NALED.

U saopštenju NALEDA, među ključnim merama  nalaze se i predlozi za uvođenje produženog porodiljskog bolovanja i vaučera za angažovanje pomoći oko čuvanja dece kako bi se zaposleni roditelji lakše nosili sa zatvaranjem škola.

U paketu podsticaja, sugerisane su i mogućnosti za uvođenje tromesečne pauze u otplati kredita i obaveza prema državi za ugrožene kategorije, kao i mera oslobođenja od poreza i doprinosa u prvoj godini poslovanja za preduzetnike paušalce kako bi se podstaklo samozapošljavanje.

Predlaže se i uspostavljanje fonda za finansijsku podršku gradovima i opštinama najviše pogođenim epidemijom.

Podsticanje bezgotovinskih plaćanja pomoći će smanjenju širenja virusa preko gotovine i biće podrška legalnim tokovima ekonomije. Takođe, predlaže se i blagovremena priprema javnih radova, kao načina za radno angažovanje ranjivih grupa i podsticanje lokalnog razvoja po završetku epidemije. Uz to, potrebno je proširiti obuhvat propisa za pojednostavljeno elektronsko angažovanje sezonskih radnika u oblastima koje će biti naročito pogođene kao što su turizam, pomoć u kući, čuvanje dece, kurirski poslovi i slično.

U saradnji sa Kancelarijom za IT i eUpravu, NALED je već preduzeo korake da se uz podršku EBRD hitno uspostavi kontakt centar za podnošenje prijava svim republičkim inspekcijama u cilju sprečavanja rasta sive ekonomije i nezakonitog podizanja cena osnovnih životnih namirnica, zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava, namirnica i medicinskih sredstava.

NALED je saopštio da je njihov stručni tim formulisao paket mera da se održi likvidnost privrede i kontinuitet poslovanja, podrže lokalne samouprave i građani koji će biti najviše pogođeni posledicama pandemije koronavirusa.

„U ime više od 300 članova NALED-a, želimo da ponudimo pomoć državi u prevazilaženju izazova koje je pred sve nas postavila pandemija, i predlažemo da se formira zajednička stručna grupa, sastavljena od predstavnika resornih institucija, privrede, civilnog sektora i međunarodne zajednice, koja bi pružala podršku Kriznom štabu i pomogla da se umanji dramatičan pad privredne aktivnosti i rast nezaposlenosti“, rekao je predsednik UO NALED-a Vladimir Novaković.

Mere su dostavljene na adresu Predsedništva, Vlade Srbije, Narodne banke i Privredne komore i predstavljaju preliminarni predlog koji zahteva dodatnu analizu izvodljivosti i efekata i prilagođavanje u zavisnosti od razvoja situacije.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram