antigenski test na koronu
Foto: EPA-EFE/Alejandro Garcia

Radnici velikih sistema, poput "Jure", "Leonija" i drugih fabrika koje upošljavaju i više od hiljadu ljudi, uskoro bi mogli da budu masovno testiranina koronavirus. Ovo je predlog premijerke Ane Brnabić, koja navodi da se uzeti brisevi ne bi testirali pojedinačno, već od svih radnika zajedno - ukoliko se pokaže da je neko zaražen, proveravali bi se brisevi pojedinačno.

Masovno testiranje na ovaj način, inače, nije nepoznanica u zdravstvenom sistemu Srbije, jer predstavlja način štednje skupih reagenasa. Pitanje je samo koliko bi uzetih briseva moglo da se testira odjednom, jer je ovde reč o velikom broju ljudi.

PCR testiranje na koronu zaposlenih u ovako velikim kompanijama praktično bi se radilo na sledeći način: brisevi bi se uzimali od svakog radnika pojedinačno, ali bi uzorci bili objedinjeni, kao da su uzeti od jedne osobe. Potom bi takav objedinjeni uzorak bio testiran.

Ukoliko bi rezultat bio negativan, to bi značilo da su na koronu negativni svi radnici čiji su brisevi bili deo tog uzorka.

Ako bi, pak, rezultat bio pozitivan, to bi značilo da je bar jedan radnik, čiji uzeti bris je bio u tom uzorku – inficiran koronavirusom. U tom slučaju se ponovo, ali ovaj put pojedinačno, testiraju svi radnici koji su bili u tom uzorku.

Osim šture najave predloga za masovno testiranje velikih poslovnih sistema, premijerka je, gostujući na TV Prva, govorila i o podršči države za samostalne umetnike.

„I za samostalne umetnike je, kao i za privrednike,  izdvojena podrška zaprevazilaženje problema nastalih usled epidemije virusa korona. Kada su u pitanju zaposleni u pozorištima, oni su u nešto boljoj situaciji nego što su njihove američke kolege jer se kod nas pozorišta finansiraju iz budžeta, dok se u Americi samofinansiraju i kada nema predstava, nema ni plata“, rekla je Brnabić.

Ona je najavila da bi pozorišta mogla da otvore vrata publici u oktobru.

„Želimo da pozorišna sezona krene od oktobra, tu radimo na jednom stručnom uputstvu. I muzeji treba da rade i bioskope da otvorimo i gledamo kako da bude najbezbednije za građane u zdravtsvenom smislu“, rekla je Brnabić.

Prioritet je i privreda, i to kako ističe, da bi se omogućilo i obezbedilo dovoljno novca za zdravstvo.

Kada je reč o sportu, Brnabić kaže da je bilo važno da takmičenja nastave da se odvijaju, a da u ovom momentu ne zna kada bi publika mogla da se vrati na tribine, niti kada će se to desiti, kao ni pod kojim uslovima.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar